AlterGirl

Blog o modzie i kulturze alternatywnej

Co to jest Pastel Goth?

Co to jest w ogóle jest ten cały Pastel Goth?

Generalnie – nu goth, pastel goth, health goth – co to w ogóle jest?! Goth, to to jeszcze coś mówi. Wampiry, gorsety, czarne koronki, wiadomo. Ale reszta?

Spokojnie spokojnie. Jedno na raz.

Pastel Goth jest stosunkowo nowy. Wywodzi się z mieszanki wybuchowej stylów Perky goth (goth o wesołym, dziecinnym usposobieniu) i gothic lolita (wiktoriańska laleczka). Spróbujcie wykonać ćwiczenie na wizualizację – wyobraźcie sobie gotkę. Jest?
To teraz zamieńcie  kolory jej ubrań, włosów i dodatków na najsłodsze pastele, jakie przyjdą wam do głowy. Pastel Goth to styl, który zakłada, że jest tak słodki, że aż creepy. Stąd modnymi dodatkami są różowe, posypane brokatem naszyjniki w kształcie trumienek, błękitne kokardki do włosów z plastikowymi kośćmi.

co to jest Pastel Goth altergirl stylizacja

Wszystko co ma przerażać, ubrane jest w wesołe, wyblakłe kolorki. Osoby w stylu Pastel Goth otaczają się przedmiotami, które są wizualnie atrakcyjne i lekko dziecinne, na przykład maskotki, kryształy, śmieszne plecaki, kolorowe peruki. Wszystko jest słodziutkie aż do ciarek na plecach…

Kto był pierwszy?

Jest kilka koncepcji na to, kto zapoczątkował ten styl. Jedna z nich twierdzi, że Pastel Goth przywędrował z Japonii odwołując się do przejaskrawionej idei „kawaii”. To potwierdzałoby obecność butów na niebotycznych platformach, w których zakochane są Azjatki, oraz przeładowanie dodatkami do włosów.

Inni za królową i inicjatorkę ruchu uważają Angelicę Sehlin, czyli Murderotic, przesympatyczną dziewczynę ze Szwecji, która swoją sławę zawdzięcza serwisowi Tumblr.  To właśnie ona była jedną z pionierek farbowania włosów na pastelowe kolory.

Murderotic Co to Pastel Goth

Murderotic

Inną bardzo znaną przedstawicielką jest PastelBat, również Szwedka (coś w tej Skandynawii lubią eksperymentować…). Dziewczę ma niesamowite ilości ubrań, z których tworzy bardzo ciekawe stylizacje, warto chociaż zajrzeć na jej stronę, żeby przekonać się samemu.

PastelBat Co to jest Pastel Goth

PastelBat

Tak jak osobiście nigdy nie przepadam za przyklejaniem sobie łatek przynależności do jednej grupy, tak do stylu Pastel Goth jest mi chyba najbliżej. To zabrzmi pewnie strasznie hipstersko, ale nosiłam się tak „zanim jeszcze to było modne”. Ot, taki ze mnie straszny, fioletowo włosy dzieciak.

A wy co o tym myślicie? Odważyli/ły byście się dodać elementy tego stylu do swoich codziennych kreacji?

 

6 Comments

 1. Teoria głosi, że nowe style powstają samoistnie w różnych miejscach w tym samym czasie i często wywołane są różnymi pobudkami. Po prostu w przyrodzie tak po prostu jest, że trendy krążą w sinusiodalnych cyklach i gdy zejdą na samo dno, po kolei kolejne osoby zaczynają je wskrzeszać. Często łączą się spontanicznie z innymi niemodnymi trendami i powstaje coś zupełnie nowego. Skąd to wiem? Na warsztatach z moodboardów bardzo doświadczony projektant mówił, w jaki sposób dobiera się modne kolory na kolejne sezony. Cykl życia koloru to ok 5 lat. Można przewidzieć, że od „zaprojektowania” pewnego koloru do końca jego cyklu życia mija ok 5-7 lat. W ten sposób obserwując rynek można powiedzieć, jaki kolor za 3-5 lat będzie modny. Wydaje mi się, że kolory wiodące w pastelgoth czyli fiolet i mięta powoli tracą swoją żywotność, ale róż jest na szczycie sinusoidy. Wydaje mi się, że ten trend troszkę ewoluował w dwie strony: kwieciste, krwawe róże + kamienie szlachetne i z drugiej strony ascetyczny, zimny metal, beton, kość.

  • To prawda, choć w wypadku mody alternatywnej żywotność koloru wygląda nieco inaczej. W pracy mam nieco wglądu w kreację koloru i często trendy alternatywne są marginalizowane. Ja tam trzymam wiarę w pastel goth, róż zawsze da sobie radę. Najwyżej będę nieco „niemodna” 😀

   A co do ewolucji – masz rację,choć jest to już kwestią sporną, czy dany ubiór nadal jest jeszcze pastel goth, czy już nu goth, czy może jeszcze lolita, albo inne Neo Gal. Najgorzej jest się zamykać w schematach. Warto czasem trochę pomieszać, żeby stworzyć coś ciekawego. 🙂

   • Jeśli chodzi o założyciela trendu w modzie, to moim zdaniem ustalanie go jest niewykonalne.
    Trend powstaje wtedy, gdy spora liczba osób robi coś o pewnych cechach wspólnych – a żeby były cechy wspólne, musi być kilka osób. Więc założycielem trendu jest grupa.
    Zwłaszcza jeśli styl jest fuzją istniejących już elementów – goth już był, lolity już były, pastele też już były – ktoś postanowił to połączyć,ale tego nie stworzył.
    Teraz ten trudny fragment wnioskowania 😛 mamy jakieś 3 cechy (śmierć, pastele, gorsety na przykład) – nazwijmy je a, b i c.
    A, b i c już są uznanymi trendami – ktoś połączył ze sobą a i b, gdzieś indziej ktoś połączył b i c, a ktoś a i c – wszystkie grupy się wymieszały i zaczęły pożyczać od siebie elementy i powstało a, b i c – kto stworzył ten styl?

 2. Co ja czytam, czyli Ge’war orientuje się, że czyta bloga modowego 😛
  Osobiście jestem zbyt leniwy, żeby wyrobić sobie jakikolwiek styl. No i jakbym jednak jakiś wyrabiał, to może nie pastel goth (dodanie jakiegokolwiek sweet akcentu do mnie byłoby creepy). Ale alternatywa, w tym gothic, zawsze mnie jarały. Może jakiś hipster gothic – ironicznie, ale nie sweetaśnie 😛

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

© 2018 AlterGirl

Theme by Anders NorenUp ↑